Pages Menu
Facebook
Categories Menu

Rodzaje osłon

Opryskiwacze MANKAR ULV wyposażone są w różnego rodzaju osłony. Zastosowanie danej osłony zależy między innymi od:

 • Liczby dysz: jedna dysza rotacyjna ma możliwość oprysku o szerokości od 10 do 55cm. Do uzyskanie oprysku o szerokości powyżej 55cm stosuje się już dwie i więcej dysz. Dysze w każdym urządzeniu ULV są już fabrycznie nastawione na optymalną szerokość oprysku.
 • Kształt osłony: w zależności od konkretnych wymagań związanych z użyciem opryskiwacza, osłony są indywidualnie dopasowywane.
 • Możliwość regulacji szerokości oprysku: dostępne są osłony o stałej szerokości oprysku. Większość modeli osłon ma możliwość regulacji szerokości oprysku. Są również  takie modele, w których szerokość oprysku automatycznie zmienia  się przy kontakcie z napotkaną przeszkodą np drzewkiem – System FLEX
 • Materiał z którego wykonana jest osłona: niektóre osłony wykonane są z metalu i przeznaczone do użytku szczególnie tam, gdzie bardzo istotna jest stabilność. Inne osłony wykonane są z wysokogatunkowego plastiku a ich zaletą jest np. niska waga.

Poniżej przedstawione są różne warianty osłon dla modeli ręcznych, taczkowych oraz podwieszanych.

MANKAR® HQ FOREST

Osłona przystosowana do zmiennej  szerokości oprysku w przedziale 15-45 cm. Regulacja szerokości odbywa się bezstopniowo dzięki czemu stosowane są do prac różnych typów –  wielofunkcyjne.

MANKAR®-Roll

Od 2014 roku wdrożone zostały nowe rozwiązania w urządzeniach taczkowych oferujące wiele osłon o różnych szerokościach oprysku, z możliwością zastosowań w takich miejscach jak np. do upraw rzędowych czy wielkopowierzchniowych jak drogi, place

 • Osłona dyszy ze stałą szerokością oprysku 50 cm z tworzywa sztucznego; jest ona dobrze dostosowana do oprysku rzędów lub ścieżek o określonych szerokościach. Spłaszczone końce osłony powodują, że gałęzie bardzo łatwo się po niej „ślizgają”

Urządzenia z nowej serii MANKAR ONE FLEX oraz MANKAR TWO FLEX wyposażone są w osłony z możliwością samoczynnego dostosowania się do szerokości oprysku w przypadku napotkania przeszkody. Osłona cofa sie automatycznie przy kontakcie z przeszkodami (np. pniami drzew, metalowym słupkiem) po czym stopniowo powraca na miejsce. Płaskie końce osłony gwarantują łatwość przejazdu pod roślinami. Rozwiązanie to wprowadzone zostało w 2014 a nowa seria urządzeń zastąpiła modele z serii MANKAR P oraz MANKAR GP.

Urządzenia z serii MANKAR ONE FLEX mogą być wyposażone w jedną z trzech pojedynczych osłon z prawej lub lewej strony o szerokościach oprysku w przedziale

 • 10 – 25 cm
 • 25 – 40 cm
 • 40 – 55 cm

Istnieje również możliwość zamontowania jednej z trzech pojedynczych osłon na wysięgniku bocznym ( maksymalne wysunięcie 50 cm), dzięki czemu możliwy jest głębszy oprysk  pod rozłożystymi roślinami.

Urządzenia z serii MANKAR TWO FLEX mogą być wyposażone w jedną z trzech podwójnych osłon montowanych z przodu lub z tyłu o szerokościach oprysku w przedziale

 • 30 – 50 cm
 • 50 – 80 cm
 • 70 – 110 cm

MANKAR®-Drive

Dla urządzeń podwieszanych dostępne są dwa rodzaje specjalnych osłon, które montowane są na wysięgnikach oraz posiadają możliwość cofania się w momencie natrafienia na przeszkodę np pień drzewa.

 • Osłona okrągła z tworzywa sztucznego o średnicy oprysku 36 cm
 • Osłona okrągła z tworzywa sztucznego ze stalowym kołnierzem ochronnym pokrytym gumową osłoną. Szerokość oprysku to 40 cm. Kołnierz ochronny jest bardzo przydatny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przejazdami pomiędzy rzędami drzewek z którymi kontakt jest nieunikniony . Z jednej strony chroniony jest pień drzewa z drugiej strony kołnierz ochrania samą osłonę. Przy kontakcie z przeszkoda osłona cofa się jednocześnie obracając wokół własnej osi.

W modelu UNIMA –E 70-110 od 2014 roku zastosowano rewolucyjny system FLEX – z możliwością bezstopniowego dostosowania się urządzenia do szerokości oprysku.